Stavba Uhelného mlýna datuje do 30. let 20. století. Uhelné mlýny byly odjakživa ve strojírenském průmyslu součástí dalších navazujících technologií, v tomto případě Kotelny. Obě budovy jsou postaveny z vyhlášených cihel místní stavební firmy Bratří Fischerů , pálených z lokálně těženého jílu a jsou propojeny dnes již nefunkční podzemní šachtou, kterou se převážel uhelný prach. Vývojem technologií pozbyl Uhelný mlýn v polovině 20. století svou původní funkci, budova byla stavebně upravena a stal se z ní sklad kancelářských potřeb. Osud Uhelného mlýna se definitivně zpečetil po povodních v roce 2002. Novodobá historie a zásadní proměna stavby počíná rokem 2010.
Zchátralý Uhelný mlýn objevil a zakoupil architekt Patrik Hoffman. Opravil jej za pomoci EU regionálních dotací a zdařilá konverze Uhelného Mlýna byla v roce 2013 oceněna hlavní cenou Grand Prix architektů a Cenou za rekonstrukci industriálního objektu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje. Průmyslová architektura, se tak díky uvážené rekonstrukci postupně vrací zpátky do života. Dnes je Uhelný mlýn inspirativní prostor pro všechny milovníky designu, architektury, umění a slow životního stylu. Najdete zde showroom dánského nábytku GUBI a galerii současného umění arto.to. Od podzimu 2017 funguje vedle Uhelného mlýna atraktivní eventový prostor Kotelna s plně funkčním zázemím pro jednorázové pronájmy všeho druhu.
AUTEM
Do navigace si zadejte "Uhelný mlýn". Cesta z Prahy trvá 30 min. Buď pojedete přes Prahu 6 na Roztoky nebo přes Kralupy nad Vltavou po D8. Z Letiště Václava Havla jste zde za 20 min.
VLAKEM
Cesta do Libčic nad Vltavou vlakem, podél Vltavy, je asi nejlepší, zážitková a přitom krátká. Z Masarykova nádraží to trvá pouhé 1/2 hodiny. Navíc speciálně vypravované vlakové soupravy dovezou účastníky větších akcí až přímo před dveře Kotelny.
NA KOLE NEBO PĚŠKY
Cyklostezka sem nevede přímo. Při cestě po pravém břehu Vltavy Vás čeká v Libčicích přívoz, funguje celoročně a provozuje jej Výzkumný ústav včelařský.