UHELNÝ MLÝN

Rekonstrukce Uhelného mlýna, vnímaná odbornou veřejností jako důležitý impuls k oživení celého areálu šroubáren, vynesla v roce 2013 Patriku Hoffmanovi cenu Grand prix architektů. Uhelný mlýn je dnes stále více vyhledáván milovníky designu, umění a architektury, ale i širokou veřejností. Najdete zde reprezentativní prostory, showroom dánského nábytku GUBI a galerii současného umění arto.to.

Historie

KOTELNA

Starší část stavby datuje do 80. let 19. století, je orientovaná směrem k Vltavě a Větrušické rokli. Novější a větší část budovy, tak zvaná Nová kotelna, byla postavena dodatečně až v roce 1921 a je podsklepená labyrintem kouřovodů vedoucích až k patě 45 metrů vysokého komína s vodojemem. Komín vystavěla a cihly na stavbu dodala společnost bratří Fischerů, tehdejších specialistů na továrenské komíny, majitelů cihelny v sousední obci Letky. Kotelna plnila svou funkci vytápění průmyslového areálu až do přelomu tisíciletí.

REKONSTRUKCE

V roce 2010 zakoupil zchátralý Uhelný mlýn architekt Patrik Hoffman a opravil jej za pomoci EU regionálních dotací. Zdařilá konverze Uhelného Mlýna byla v roce 2013 oceněna hlavní cenou Grand Prix architektůCenou za rekonstrukci industriálního objektu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje. Stoletá průmyslová architektura z autentických lokálních cihel se tak díky uvážené rekonstrukci postupně vrací zpátky do života. Dnes je Uhelný mlýn inspirativní prostor pro všechny milovníky designu, architektury, umění a slow životního stylu. Najdete zde showroom dánského nábytku GUBI, galerii současného umění arto.to, ale i příjemné místo pro komunitní aktivity. k ikonickému industriálnímu klenotu Uhelného mlýna se na podzim 2017 přidala další opravená stavba Kotelna, která nabízí originální prostory k pronájmu. Celkem sedm let trvalo oživit souostroví opuštěných industriálních budov a iniciovat pozvolnou proměnu celého průmyslového areálu.


Prostory

ARTO.TO GALERIE

V prostředním patře Uhelného mlýna, se zaměřuje na kvalitní současné umění, jež má mnoho přesahů a může posloužit nejen jako investice, ale i prostředek k vyjádření životních postojů, k sebereflexi či probuzení sběratelské vášně. Galerie vystavuje výhradně žijící autory, jejichž tvorbu sleduje dlouhodobě a kteří svými výtvarnými postoji zapadají do koncepce fungování galerie situované na periferii, v prostředí konvertovaného brownfieldu. Galerie pořádá tři výstavy ročně, různé doprovodné akce a tvůrčí dílny a besedy.


Pronájem

Pro bližší informace nás prosím kontaktujte.

Uhelný Mlýn
Areál Šroubáren 860
252 66 Libčice nad Vltavou

+420 776 110 734
um@uhelnymlyn.cz

Otevřeno

Otevírací doba dohodou, před každou návštěvou nás prosím kontaktujte.


Výstavy

Aktuální výstavy najdete na arto.to


Komentované prohlídky

Trvají cca 60 min. Pouze na základě předchozí objednávky.
Skupina do 20 osob 1000 Kč, skupina od 20 do 40 osob 1500 Kč.